Tor

Cebulą w oczy szpiegów

Tor to darmowa aplikacja pozwalająca na anonimowe korzystanie z Internetu. Można dzięki niej bezpiecznie używać stron WWW i komunikatorów ukrywając swoją tożsamość przed wścibskimi oczami. Jeśli cenisz sobie prywatność w Internecie, wypróbuj Tor. Zobacz pełny opis

Zalety

  • Zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa
  • Obsługuje większość programów korzystających z Internetu

Wady

  • Spowalnia korzystanie z WWW
  • Wymaga dodatkowych działań

Bardzo dobry
8

Tor to darmowa aplikacja pozwalająca na anonimowe korzystanie z Internetu. Można dzięki niej bezpiecznie używać stron WWW i komunikatorów ukrywając swoją tożsamość przed wścibskimi oczami. Jeśli cenisz sobie prywatność w Internecie, wypróbuj Tor.

Tor korzysta z technologii trasowania cebulowego. Informacje między Twoim komputerem, a docelowym serwerem przekazuje przez sieć wielu komputerów rozmieszczonych na całym świecie. Każdy z nich szyfruje Twój pakiet i ukrywa informacje o poprzednim komputerze z jakim się kontaktował. W rezultacie odkrycie kto i skąd przegląda daną stronę jest praktycznie niemożliwe.

Dzięki programowi Tor, internauci z krajów stosujących cenzurę Internetu mogą uzyskać dostęp do zakazanych przez rządy treści i informować o swojej sytuacji opinię publiczną. Dziennikarze mogą bezpiecznie kontaktować się ze swoimi informatorami, zaś dyplomaci, działacze organizacji pozarządowych i szpiedzy korzystają z Tor, aby przekazywać poufne informacje swoim centralom. Zwykły użytkownik zyskuje po prostu prywatność - nikt nie musi wiedzieć, co interesuje Cię w Internecie.

Tor zapewnia wszystkim anonimowy i bezpieczny dostęp do sieci. Dodatkowo, używając Tor możesz korzystać ze specjalnych, ukrytych serwerów bez publicznego adresu, a nawet umieszczać w tej sieci swoje własne, niewidoczne z "publicznego" Internetu witryny.

Jak każda technologia, także Tor ma swoje wady. Między serwerem docelowym, a ostatnim węzłem Tor przesyłana informacja nie jest zaszyfrowana. Ktoś może w tym momencie przechwycić wysyłane przez Ciebie dane - na przykład login i hasło do poczty e-mail - jeśli nie zaszyfrujesz ich przed wysłaniem. Aby to zrobić korzystaj z protokołu HTTPS w przeglądarce internetowej, oraz używaj programów takich jak PGP Desktop.

Także niektóre wtyczki do przeglądarek, np. służące do oglądania filmów, czy dokumentów PDF oraz programy takie jak Google Desktop mogą wysyłać informacje "obok" sieci Tor. Program nie ochroni też przed działaniem programów szpiegowskich zainstalowanych w Twoim komputerze. Na dodatek przeglądanie WWW przez sieć Tor jest powolne - wydłużona trasa pakietów sprawia, że musisz poczekać na swoje informacje.

Żeby Tor zapewnił Ci realne bezpieczeństwo, musisz zachować dodatkowe środki ostrożności. Oczyść swój komputer z potencjalnych szpiegów i wirusów. Szyfruj dane, które wysyłasz do Internetu. Dobrym pomysłem jest korzystanie z osobnej, odpowiednio skonfigurowanej przeglądarki tylko w połączeniu z Tor. Producent programu oferuje odpowiednio przygotowany pakiet instalacyjny.

Tor to świetne narzędzie do zachowania anonimowości w Internecie. Niestety samo włączenie programu nie zapewni Ci pełnego bezpieczeństwa.